W dniu 19 czerwca 2017 r. na Placu Wolności w Opolu odbyła się IV Gala Opolskich Ogrodów Talentów podsumowująca konkursy, przeglądy i festiwale realizowane przez przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne miasta Opola w roku szkolnym 2016/2017. Organizatorem imprezy plenerowej był Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opola we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Opolu. Głównym celem kolejnej Gali OOT była prezentacja osiągnięć przedszkoli i szkół, będących efektem pracy nauczycieli i uczniów w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania talentów dzieci oraz młodzieży.

oot prezydent

Podczas imprezy plenerowej przed zgromadzoną publicznością występowali laureaci konkursów, przeglądów i festiwali z każdego etapu edukacyjnego. Na scenie przed publicznością zaprezentowali się soliści oraz zespoły muzyczne i taneczne. Dodatkowo laureaci z Przedszkola Publicznego nr 56 „Piastuś” w Opolu wystąpili w przedstawieniu pt. „Legenda o Zielonym Mostku”. Po prezentacjach laureatów z każdego etapu edukacyjnego przyznawano dyplomy Opolskich Ogrodów Talentów, które na scenie odbierali laureaci konkursów oraz uczniowie wraz z nauczycielami z przedszkoli i szkół.

Spośród przedszkoli i szkół biorących udział w konkursach, przeglądach i festiwalach, Kapituła Opolskich Ogrodów Talentów wyłoniła 5 najbardziej aktywnych jednostek oświatowych w roku szkolnym 2016/2017, których uczniowie licznie brali udział w konkurach oraz otrzymywali wyróżnienia. Certyfikaty Opolskich Ogrodów Talentów wręczył Zastępca Prezydenta Miasta Opola, Pan Maciej Wujec wraz z Naczelnikiem Wydziału Oświaty, Panią dr Ireną Koszyk. W roku szkolnym 2016/2017 wśród najbardziej aktywnych jednostek oświatowych wyróżniono:

  • Przedszkole Publiczne nr 54,
  • Publiczną Szkołę Podstawową Nr 20 im. Księcia Jana Dobrego,
  • ex aequo dwie szkoły gimnazjalne: Publiczne Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów oraz Publiczne Gimnazjum Nr 7 im. Generała Władysława Andersa,
  • Zespół Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

Podczas Gali zainteresowani uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy miasta Opola mogli obejrzeć stoiska promocyjne przygotowane przez jednostki miasta Opola w ramach których przedstawiono prace plastyczne uczniów, makiety robotów oraz materiały promocyjne ze szkół. Dodatkowo, Centrum Dialogu Obywatelskiego przygotowało liczne atrakcje dla zainteresowanych uczniów w tym m.in. mini boisko do gry w piłkę nożną.

IV Gala Opolskich Ogrodów talentów cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród wychowanków z przedszkoli, uczniów ze szkół, ich rodziców, nauczycieli oraz mieszkańców miasta Opola, którzy chętnie oglądali występy artystów na scenie oraz odwiedzali wystawione stoiska.

W roku szkolnym 2016/2017 do Opolskich Ogrodów Talentów zakwalifikowano 117 konkursów, przeglądów i festiwali organizowanych przez jednostki oświatowe miasta Opola, a dyplomy OOT otrzymało 275 laureatów z miejskich jednostek oświatowych oraz niepublicznych przedszkoli i szkół w Opolu. Dodatkowo dla przedszkoli i szkół biorących udział w konkursach, festiwalach i przeglądach zakwalifikowanych do OOT oraz przygotowujących ich nauczycieli, przyznano podziękowania za zaangażowanie we wszechstronny rozwój wychowanków oraz uczniów i rozwijanie ich talentów.