FACHOWIEC – określenie w zasadzie oznaczające specjalistę, dziś wypowiadamy je jednak czasem ironicznie; ale już ZAWODOWIEC, to zawsze jest Ktoś, a tytułem MISTRZA obdarzamy tylko najlepszych, z uznaniem doceniając kompetencje. Mistrz zawodu, choćby nawet był młody, to tytuł z pewnością pożądany w kręgach specjalistów; a może właśnie dlatego, że młody, a już mistrz – tym bardziej zasługuje na wyróżnienie.

mistrz zawodu ii 01

Centrum Kształcenia Praktycznego w Zespole Placówek Oświatowych w Opolu już drugi raz zorganizowało konkurs branżowy, by wyłonić spośród opolskiej młodzieży Młodych Mistrzów Zawodu. Ideą konkursu jest podnoszenie rangi i jakości kształcenia zawodowego, rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań zawodowych oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Przedsięwzięcie, organizowane pod patronatem Prezydenta Miasta Opola oraz Opolskiego Kuratora Oświaty, jest wspierane przez lokalnych pracodawców, ponieważ – jak wskazywała w podsumowaniu konkursu Dyrektor ZPO Urszula Kowalczyk – im lepsza jakość kształcenia, wyższe umiejętności uczniów, a później pracowników, tym sprawniejsze jest funkcjonowanie firm. W tym roku partnerem konkursu branżowego, a tym samym sponsorem cennych nagród, byli:

  • Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST PARK
  • Opolska Izba Gospodarcza
  • OPEX S.A. – firma budowlana
  • Miasto Opole.

23 maja 2019 r. do pierwszego etapu konkursu przystąpiło 54 uczniów z 6 szkół branżowych Opolszczyzny: Zespołu Szkół Zawodowych w Krapkowicach, Zespołu Szkół Mechanicznych w Namysłowie, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach, Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu, Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu i Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu. Na początek młodzi adepci 8 zawodów rozwiązywali 30-minutowy test 25 pytań. Jego wyniki pozwoliły na wyłonienie trojga finalistów z każdej z 8 branż.

mistrz zawodu ii 02

mistrz zawodu ii 03

W drugim etapie Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu otworzyło przed uczniami swoje zasoby: pracownie praktycznej nauki zawodu z wyposażeniem, które pozwala na zdawanie egzaminów zawodowych. Tam uczestnicy konkursu w ciągu dwóch godzin wykonywali zadanie praktyczne, pod okiem komisji konkursowych, stosownie do specjalności i zawodu reprezentowanego przez ucznia. I choć poziom trudności zadań był porównywalny z egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, to spokój i metodyczność działania młodych fachowców był naprawdę zawodowy! Jest to tym bardziej zaskakujące, że wśród finalistów znaleźli się nie tylko uczniowie trzecich – ostatnich klas, ale również pierwszo- i drugoklasiści.

mistrz zawodu ii 04

mistrz zawodu ii 05

Zanim rywalizacja młodych fachowców została rozstrzygnięta, uczniowie i zaproszeni Goście mieli okazję wysłuchać krótkiego wykładu Kierownika opolskiego biura Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Pana Szczepana Wojdyły oraz prelekcji Prezesa Opolskiej Izby Gospodarczej, Pana Henryka Galwasa. Obaj prelegenci podkreślali, że w naszym regionie nie brak miejsc pracy, a wciąż powstają nowe, które czekają zwłaszcza na wykwalifikowanych „zawodowców” – absolwentów szkół branżowych i techników, wyspecjalizowanych w nowoczesnych technologiach z różnych dziedzin. Zabrzmiała nuta patriotyczna, gdy Prezes OIG, chwaląc zaangażowanie i zdolności uczniów, zachęcał młodych do pozostania w regionie i wykorzystania ich potencjału dla budowania gospodarki naszej małej i dużej Ojczyzny. Tymczasem, by duch nie osłabł, gospodarze zadbali i o strawę dla ciała, częstując wszystkich gości ciepłym posiłkiem, co uczniowie docenili bardzo, gdyż aura nie rozpieszczała ani słońcem, ani temperaturą.

mistrz zawodu ii 06

mistrz zawodu ii 07

Kulminacyjnym punktem dnia było oczywiście ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród dla zwycięzców i wyróżnionych. Tytuł Młodego Mistrza Zawodu otrzymali:

W ZAWODZIE UCZEŃ
Elektromechanik pojazdów samochodowych Denis Stotko
Mechanik pojazdów samochodowych Grzegorz Orzechowski
elektryk Łukasz Mientus
ślusarz Robert Piechura
Monter sieci i instalacji sanitarnych Szymon Sobipan
Monter zabudowy i robót wykończeniowych Daniel Jobczyk
Murarz – tynkarz Jakub Fluder
Stolarz Dawid Janus

Nazwiska wszystkich finalistów, a zwłaszcza wyróżnionych, których tu nie wymieniliśmy, zostały odnotowane w aktualnościach na naszej stronie www.zpo.opole.pl. Wszyscy nagrodzeni z uśmiechem zadowolenia obejrzeli nagrody, którymi były zestawy składające się z głośników bezprzewodowych, słuchawek bezprzewodowych oraz smartwatchy. Zatem warto było włożyć odrobinę wysiłku, by wygrać rywalizację. Odrobinę? Tak, bo Młodzi Mistrzowie Zawodu to z pewnością zawodowcy, nierzadko pasjonaci, bo takich umiejętności nie da się „wykuć” jak na szkolny sprawdzian. Jak mówią Łukasz Mientus i Damian Cebula – elektrycy z ZSE z Opola: Lubimy to, co robimy, więc i sukcesy przychodzą łatwiej!

mistrz zawodu ii 08

mistrz zawodu ii 09

Życzymy zatem sukcesów na rynku pracy wszystkim zawodowcom, bo na takich specjalistów czekają pracodawcy.