"Ślubuję być dobrym człowiekiem,
swoją postawą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Ślubuję sławić dobre imię miasta Opola,
zachować w swej pamięci piękne myśli o moim mieście
i nawet na obczyźnie pamiętać o swoich opolskich korzeniach."

Opolskie Orły 2002 w sejmie Tuż przed końcem roku szkolnego, 20 czerwca, po raz szósty w ratuszowej sali im. Karola Musioła odbyła się uroczystość uhonorowania tytułem "Opolskiego Orła" kilkudziesięciu uczniów opolskich szkół. Najlepszych jeśli idzie o wiedzę (daleko wybiegającą poza program szkolny, w oparciu o którą można walczyć o miano laureata przedmiotowych konkursów i olimpiad szczebla wojewódzkiego i centralnego), osiągnięcia artystyczne (wysokie miejsca w ogólnopolskich konkursach) oraz sportowe (miejsca w czołówce zdobyte na mistrzostwach Polskich w różnych dyscyplinach). Ich osiągnięcia oklaskiwali nie tylko przybyli na spotkanie nauczyciele i rodzice, ale m.in. także kurator oświaty Franciszek Minor, Dorota Dancewicz, przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Miasta, no i sam gospodarz ratusza - prezydent Opola Piotr Synowiec.

Uroczystość odbyła się w dwóch turach; w pierwszej udział wzięło 37 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, w drugiej - 36 ze szkół ponadgimnazjalnych.

Opolskie Orły 2002 w sejmie Obydwa spotkania przygotowane zostały bardzo starannie. Po raz pierwszy dzięki współpracy z Miejską Telewizja Opole przygotowane zostały krótkie filmowe prezentacje sylwetek laureatów, które w trakcie uroczystości wyświetlane były na telebimie. Jeśli dodać do tego hejnał opolski odegrany przez ratuszowego hejnalistę Tadeusza Ciułę, dyskretny akompaniament na fortepianie refrenu "We are the champions" w wykonaniu Piotra Skrzypca (prowadzącego Studio Piosenki w MDK), złote odznaki w kształcie orlego pióra przypinane przez wiceprezydent Halinę Żyłę, listy gratulacyjne wręczane przez Dorotę Dancewicz i szefową oświaty Zofię Olechowską-Jakiel, no a przede wszystkim sam akt pasowania przez prezydenta Opola Piotra Synowca - będzie jasne, dlaczego wielu rodziców i nauczycieli nie potrafiło ukryć wzruszenia.

Opolskie Orły 2002 w sejmie Ale wzruszenie przeplatało się nierzadko z serdecznym śmiechem, zwłaszcza gdy niektórzy laureaci w filmowej relacji informowali o swoich zainteresowaniach. Malutki Piotruś Maksymiak z PSP nr 14, który zwyciężył w Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Krajobraz ojczysty", zwierzył się, że choć lubi rysować, to jednak marzy, by zostać... strażakiem! Kiedy zaś inna laureatka powiedziała, że chciałaby w przyszłości zostać nauczycielką, znaczący szmer przebiegł przez salę...

Opolskie Orły 2002 w sejmie W ogóle wielkie gratulacje należą się organizatorom, bo pomysł z króciutkimi filmikami o bohaterach i z bohaterami, był bardzo udany. Udana była zresztą także sama realizacja techniczna pomysłu (gratulacje dla Wojciecha Brzeszczaka i Ryszarda Ostaszewskiego). Po prostu - wszystko zagrało. Nie było żadnych chochlików, które poprzestawiałyby obrazy czy nazwiska, nie było czasowych przestojów, nie było usterek w obrazie.

Obydwa spotkania zakończyły ślubowania Orłów, krótkie występy artystyczne w wykonaniu Dagmary Okrzyńskiej (I część) i Małgorzaty Stachurskiej, Alicji Kalinowskiej, Justyny Copik i Pawła Ekerta (II część) ze Studia Piosenki przy MDK. No i był poczęstunek z napojami, owocami i słodyczami.

Przy wyjściu każdy "Opolski Orzeł 2002" otrzymywał pamiątkowe zdjęcia z dopiero co zakończonej uroczystości.

Dodatkową nagrodą był wyjazd "Orłów" do Warszawy w dniu 27 czerwca. Dzieci zwiedziły gmach Sejmu, zjadły obiad w sejmowej restauracji, a na koniec odbyły spacer po Starówce.

"Od wieków lepszy ten, kto księgi czyta,
od wyczytujących, kto pamięcią chwyta,
od pamiętających, kto ich treść rozumie,
od rozumiejących ten, kto działać umie."

Szkoły podstawowe

Opolskie Orły 2002 szkół podstawowych


BŁAŻEJ TUSTANOWSKI


BŁAŻEJ TUSTANOWSKI

PSP nr 2

laureat VI Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego - I m.(nauczyciel - Mariola Kliszewska)


ADAM ŚMIECHOWSKI


ADAM ŚMIECHOWSKI

PSP nr 2

laureat Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur" - I m. (Iwona Gołańska)



DARIA MATEJA


DARIA MATEJA

PSP nr 5

Mistrzostwa Polski Młodzików w Jeździe Figurowej na Lodzie - konkurencja solistek klasy wstępnej - IV m. (Halina Grochowicz)


RADOSŁAW WĄDOŁOWSKI


RADOSŁAW WĄDOŁOWSKI

PSP nr 9

laureat II Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego - I m. (Maria Tiszbierek)



WIKTOR BEKER


WIKTOR BEKER

PSP nr 11

laureat II Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego - IV m. (Karina Ratajczak)


PIOTR MAKSYMIAK


PIOTR MAKSYMIAK

PSP nr 14

laureat Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczoci Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Krajobraz Ojczysty" - I m. (Jolanta Kiwilszo)


PAULINA SZAFORS


PAULINA SZAFORS

PSP nr 17

laureatka XXXI Regionalnego Turnieju Historycznego - II m. (Małgorzata Szafors -nauczyciel PG 7)


MAGDA JANOCHA


MAGDA JANOCHA

PSP nr 21

laureatka Wojewódzkiego Konkursu Technicznego - II m. (Hanna Podolak)



SZYMON RUSZCZEWSKI


SZYMON RUSZCZEWSKI

PSP nr 21

laureat Wojewódzkiego Konkursu Technicznego - I m. (Bolesław Pindera)


AGNIESZKA ROZIEWSKA


AGNIESZKA ROZIEWSKA

PSP nr 28

laureatka Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego - II m. (Agnieszka Ścisłowska - Cegła)



MAGDALENA SZYDŁO


MAGDALENA SZYDŁO

PSP TAK

Mistrzostwa Polski Młodzików w jeździe figurowej na lodzie - konkurencja solistek klasy brązowej - III m. (Halina Grochowicz)


ŁUKASZ GARNCAREK

ŁUKASZ GARNCAREK
PG nr 1

XV Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Logicznych i Matematycznych - II m. na świecie, XV Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Logicznych i Matematycznych - I m. w Polsce laureat II Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego - I m., laureat II Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego - II m., laureat II Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego (Małgorzata Janus - matematyka, Violeta Zajączkowska -fizyka, Elżbieta Tomczuk -chemia).


BARTŁOMIEJ ANDRZEJEWSKI


BARTŁOMIEJ ANDRZEJEWSKI

PG nr 1

laureat II Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego - II m. (Bożena Koksa)


JERZY NOWOSIELSKI


JERZY NOWOSIELSKI

PG nr 1

laureat VIII Wojewódzkiego Konkursu Historycznego (Andrzej Orel)




ANNA PIECHURA


ANNA PIECHURA

PG nr 1

laureatka II Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego (Anna Ciepaj)


JAROSŁAW STEFANIAK


JAROSŁAW STEFANIAK

PG nr 1

laureat II Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego (Marek Pietruszka)



JERZY KRÓLICKI


JERZY KRÓLICKI

PG nr 1

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny - I m. (Damian Jurzyca)


EWA SŁUPIANEK


EWA SŁUPIANEK

PG nr 1

VIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych - łyżwiarstwa figurowe - III m. w kategorii solistek Klasa Złota (Halina Grochowicz)


MACIEJ SĘKOWSKI


MACIEJ SĘKOWSKI

PG nr 1

Mistrzostwa Polski Młodzików w Judo - II m. Akademickie Mistrzostwa Polski Juniorów w Judo - I m. (Edward Faciejew)


AGATA OZDOBA


AGATA OZDOBA

PG nr 1

Mistrzostwa Polski Młodzików w Judo - I m. Akademickie Mistrzostwa Polski Juniorek młodszych w Judo - III m. (Edward Faciejew)


ALEKSANDRA JANOWSKA


ALEKSANDRA JANOWSKA

PG nr 2

Laureatka Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego (Dorota Jankowska)


MARTA KALICIŃSKA


MARTA KALICIŃSKA

PG nr 2

Laureat Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego - II m. (Beata Zgolik - Mrozek)


ŁUKASZ KUCHARSKI


ŁUKASZ KUCHARSKI

PG nr 2

Laureat Międzunarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur" - II m. (Karzimierz Kopczak)


BARTOSZ ZACHARA


BARTOSZ ZACHARA

PG nr 2

Akademickie Mistrzostwa Polski Juniorów młodszych w Judo - I m. (Edward Faciejew)



TOMASZ KOWALSKI


TOMASZ KOWALSKI

PG nr 2

Mistrzostwa Polski Młodzików w Judo - II m. (Edward Faciejew)


MARCIN KOŚNIEWSKI


MARCIN KOŚNIEWSKI

PG nr 2

Akademickie Mistrzostwa Polski Juniorów w Judo - II m., Juniorów młodszych w Judo- III m. (Edward Faciejew)



TOMASZ ŚNIATOWSKI


TOMASZ ŚNIATOWSKI

PG nr 5

laureat II Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego - I m. (Ewa Kasprowicz - Szerner)


MONIKA SKORUPKA


MONIKA SKORUPKA

PG nr 6

laureatka XXV Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego (Danuta Kobus - Henzler)



BARBARA BEZEG


BARBARA BEZEG

PG nr 6

laureatka II Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego (Helena Nowicka, Małgorzata Kostrzewa)


WOJCIECH KORZENIEWSKI


WOJCIECH KORZENIEWSKI

PG nr 7

laureat VIII Wojewódzkiego Konkursu Historycznego - III m. (Małgorzata Szafors)



PRZEMYSŁAW LISOWSKI


PRZEMYSŁAW LISOWSKI

PG nr 7

laureat II Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego - IV m. (Danuta Lech)


MICHAŁ ADAMCZYK


MICHAŁ ADAMCZYK

PG nr 7

laureat II Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego (Arleta Piwko)



MICHAŁ GAŹDZIK


MICHAŁ GAŹDZIK

PG nr 7

laureat II Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego - V m. (Arleta Piwko)


TOMASZ FALKOWSKI


TOMASZ FALKOWSKI

PG nr 7

laureat II Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego (Arleta Piwko)



BEATA LISOWSKA


BEATA LISOWSKA

PG nr 8

laureatka Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego - IV m. (Helmut Stein)


PIOTR KUTYPA


PIOTR KUTYPA

PG nr 8

VII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich - II m. (Teresa Małaczyńska)



PAWEŁ MICHALSKI


PAWEŁ MICHALSKI

PG TAK

Laureat II Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego (Elżbieta Szymańska - Czaplak)


Szkoły ponadpodstawowe

Opolskie Orły 2002 szkół ponadpodstawowych


WŁODZIMIERZ BIELSKI


WŁODZIMIERZ BIELSKI

I LO

finalista XXVIII Olimpiady Geograficznej (Mieczysław Szpala)



ALEKSANDRA RADZIEWICZ


ALEKSANDRA RADZIEWICZ

I LO

VI Mistrzostwa Polski Juniorów Kyokushin Karate - I m. i II m., Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych - I m. i II m. (Mariusz Godoś)



ANETA LISEK


ANETA LISEK

II LO

laureatka XXV Olimpiady Języka Niemieckiego (Josef Kersting)



KATARZYNA SITNIK


KATARZYNA SITNIK

II LO

laureatka XXXI Olimpiady Biologicznej (Joanna Tokar)



MIRON SADZIAK


MIRON SADZIAK

II LO

laureat LI Olimpiady Fizycznej- V m. (Teresa Libura)



KATARZYNA NOCOŃ


KATARZYNA NOCOŃ

II LO

laureatka XXXII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego - III m. (Krystyna Pałęza)



JUSTYNA KUROWSKA


JUSTYNA KUROWSKA

II LO

laureatka XXV Olimpiady Języka Niemieckiego (Martin Kübler)



MAREK MICHALAK


MAREK MICHALAK

II LO

finalista XXXII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (Stefania Skowrońska)



EWA LISOWSKA


EWA LISOWSKA

II LO

finalistka XXVIII Olimpiady Geograficznej (Maria Lisowska- rodzic)



MARIA KACZOROWSKA


MARIA KACZOROWSKA

II LO

finalistka XXVIII Olimpiady Historycznej (Celina Tomaszewska)



JOANNA KONTNY


JOANNA KONTNY

II LO

finalistka XXV Olimpiady Języka Niemieckiego (Martin Kübler)



MAREK MAZUR


MAREK MAZUR

II LO

finalista XXV Olimpiady Języka Niemieckiego (Karina Walecko, Thekla Berg)



IWONA PAWLYTA


IWONA PAWLYTA

II LO

finalistka XXV Olimpiady Języka Niemieckiego (Martin Kübler)



PIOTR GARBACZ


PIOTR GARBACZ

III LO

laureat XIV Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej, Wiedeń 2002 -III nagroda, finalista XXXI Olimpiady Biologicznej, finalista XLVIII Olimpiady Chemicznej, laureat XXXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego (Krzysztof Szczegot, Lucyna Kowalska- chemia, Wioletta El - Wanni- biologia)



ADAM PAWLYTA


ADAM PAWLYTA

III LO

laureat XXVIII Olimpiady Historycznej - I m. (Krystyna Stecka)



ANNA OCHMAN


ANNA OCHMAN

III LO

laureatka XXXII Olimpiady Olimpiady Literatury i Języka Polskiego - II m. (Helena Cięciel)



CEZARY SMACZNIAK


CEZARY SMACZNIAK

III LO

laureat XLVIII Olimpiady Chemicznej, laureat XXXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego (Krystyna Chudzia)



PRZEMYSŁAW KOSOWICZ


PRZEMYSŁAW KOSOWICZ

III LO

finalista XXVIII Olimpiady Geograficznej, finalista XXVIII Olimpiady Nautologicznej (Zofia Łyszczek)



ANNA CHLEBIŃSKA


ANNA CHLEBIŃSKA

III LO

finalistka XXVIII Olimpiady Geograficznej (Andrzej Peer)



DOROTA OLESZKO


DOROTA OLESZKO

III LO

finalistka XXXI Olimpiady Biologicznej (Danuta Czura)



ANNA PALUS


ANNA PALUS

III LO

finalistka XXXI Olimpiady Biologicznej (Danuta Czura)



MICHAŁ PLOCH


MICHAŁ PLOCH

III LO

finalista XXXI Olimpiady Biologicznej (Danuta Czura)



AGNIESZKA PALUCH


AGNIESZKA PALUCH

III LO

finalistka XXXI Olimpiady Biologicznej (Danuta Czura)



AGNIESZKA JASIURKOWSKA


AGNIESZKA JASIURKOWSKA

VII LO

Mistrzostwa Polski Juniorek w Judo - III m., Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo - I m. juniorki, III m. seniorki (Edward Faciejew)



JÓZEF WOŹNIAK


JÓZEF WOŹNIAK

Zespół Szkół Ekonomicznych

laureat XV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej (Danuta Hausner)



MONIKA MATUSZCZAK


MONIKA MATUSZCZAK

Zespół Szkół Elektrycznych

laureatka XXXV edycji Turnieju Młodych Mistrzów Techniki - II m. Bolesław Kiczma



BARTOSZ WALESKA


BARTOSZ WALESKA

Zespół Szkół Elektrycznych

laureat XXXV edycji Turnieju Młodych Mistrzów Techniki - II m. (Bolesław Kiczma)



RADOSŁAW MATWIEJCZUK


RADOSŁAW MATWIEJCZUK

Zespół Szkół Elektrycznych

laureat XXXV edycji Turnieju Młodych Mistrzów Techniki - II m. (Bolesław Kiczma)



ANDRZEJ RODZEŃ


ANDRZEJ RODZEŃ

Zespół Szkół Elektrycznych

finalista XXXV edycji Turnieju Młodych Mistrzów Techniki (Adam Woś)



TOMASZ GABRIELCZYK


TOMASZ GABRIELCZYK

Zespół Szkół Elektrycznych

finalista XXXV edycji Turnieju Młodych Mistrzów Techniki (Adam Woś)



MARCIN MACKIEWICZ


MARCIN MACKIEWICZ

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących

laureat XV Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (Maria Nowak)



RAFAŁ SPUTOWSKI


RAFAŁ SPUTOWSKI

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących

finalista XV Olimpiady Wiedzy i Umiejętnoci Budowlanych (Maria Nowak)



JAN MIŚKÓW


JAN MIŚKÓW

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształc.

finalista XXIV Konkursu Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej (Robert Smiatek, Wojciech Soboń)



OLIWIA GRABOWSKA


OLIWIA GRABOWSKA

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. J.S. Bacha - III nagroda w grupie III (Mariusz Danilewski)



PIOTR KOPIEC


PIOTR KOPIEC

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia

V Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe "Sanok 2002"- II m. (Klaudiusz Baran)



ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY PECH"
Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu

Mistrzostwa Polski - Lubiąż - I m. Mistrzostwa Polski Show Dance w Siedlcach - II m., Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie - II m. oraz II m. w kat. inscenizacja taneczna (Katarzyna Bryłka, Aleksandra Krokoszyńska, Robert Surowski)